Usługi

Monitory OLED w przemyśle – co decyduje o ich sukcesie?

Coraz więcej firm decyduje się na zainwestowanie w ekrany OLED. Wyświetlacze i monitory działające w tej innowacyjnej technologii oferują bardzo wysoką jakość obrazów, dzięki czemu pozwalają na czytelne prezentowanie informacji. Gdzie stosuje się ekrany OLED w przemyśle? Jakie są najważniejsze korzyści związane z wyborem tej technologii?

Czym wyróżnia się technologia OLED?

OLED (ang. organic light-emitting diode) to rodzaj diod LED, które wyróżniają się wykorzystaniem organicznych związków. Właśnie dlatego określane są one także jako organiczna dioda elektroluminescencyjna.

Ekrany OLED cechują się bardzo dobrymi parametrami jakości obrazu, co wynika z faktu, że składające się na nie diody mogą świecić samoczynnie i nie wymagają do tego podświetlenia tak jak w przypadku innych typów ekranów LCD. To powoduje też, że mogą być one znacznie cieńsze, lżejsze, a nawet zakrzywione.

Poprzez wykorzystanie organicznych diod emitujących światło wyświetlacz oraz monitor OLED może prezentować bardzo jasne, kontrastowe kolory oraz głęboką czerń. Obrazy widoczne są czytelnie nawet w jasnych przestrzeniach, na przykład na zewnątrz, a także pod szerokim kątem.

Rodzaje ekranów OLED dla przemysłu

Ekrany OLED dla przemysłu to szeroka gama urządzeń, które przeznaczone są do montażu oraz pracy jako ekrany wolnostojące.

Wśród ekranów OLED wyróżnia się dwie kategorie:
– Wyświetlacze OLED – graficzne i znakowe, używane do prezentacji informacji głównie na urządzeniach, stanowiąc ich komponent. Mogą informować o aktualnych danych pomiarowych, stanie pracy, umożliwiać konfigurację urządzenia.
– Monitory OLED – graficzne monitory o wysokiej rozdzielczości, telewizory OLED, które używane są do prezentacji obrazów statycznych i ruchomych.

Korzyści stosowania ekranów OLED w przemyśle

Wykorzystanie urządzeń jak wyświetlacz i monitor OLED w przemyśle jest bardzo szerokie. Używane są one do pokazywania statusów, wizualizacji procesów, w monitoringu, w celach informacyjnych oraz reklamowych.

O sukcesie monitorów w tej technologii decyduje przede wszystkim jakość wyświetlanych przez nie obrazów – są one jasne, czytelne, kontrastowe, dlatego można oglądać je nawet z dużej odległości, pod różnymi kątami, na zewnątrz. Dodatkowe atuty to szybki czas reakcji oraz odporność na niskie i wysokie temperatury.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej